800
۰

۱۶ خاصیت درمانی روغن کرچک

روغن کرچک یک روغن بی بو است که از دانه‌های گیاهی به نام کرچک استخراج می‌شود.
۱۶ خاصیت درمانی روغن کرچک
به گزارش شستون؛ روغن کرچک بوی ملایم و گاهی تند و تیز دارد. این روغن طعم دارد؛ اما برای برخی افراد ناخوشایند است. منبع عالی اسید ریسینولئیک است. روغن کرچک به عنوان یک ماده فعال در چندین دارو، محصولات مراقبت از پوست و شامپو استفاده می‌شود. این روغن با درجه کومدوژنیک یک تقریبا برای انواع پوست مناسب است و منافذ پوست را مسدود نمی‌کند.
خواص درمانی روغن کرچک فراوان است. از خاصیت ضد میکروبی روغن کرچک تا کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی.
در مقاله حاضر که توسط تیم سلامت خبرنامه تهیه شده، مهم‌ترین خواص درمانی روغن کرچک مورد بررسی قرار گرفته است.
کمک به راحت شدن زایمان
روغن کرچک دارای خواص القای زایمان است. ملین بودن روغن کرچک باعث اسپاسم روده، تحریک روده و عصب واگ می‌شود. همچنین باعث تحریک و انقباض رحم می‌شود و به زایمان کمک می‌کند. طبق مطالعات انجام شده، روغن کرچک یک روش غیردارویی بی خطر برای القای زایمان است و بیشتر زنان بارداری که روغن کرچک مصرف می‌کنند، در عرض ۲۴ ساعت زایمان می‌کنند؛ اما مطالعات متناقضی وجود دارند که ادعا می‌کنند روغن کرچک باعث زایمان نمی‌شود و هیچ آسیبی برای نوزاد یا مادر گزارش نشده است.
استفاده از روغن کرچک برای القای زایمان باید تنها پس از مشورت با پزشک انجام شود. این یک تصمیم پزشکی سالم است که برای ایمنی مادر و نوزاد گرفته می‌شود و معمولاً بین هفته‌های ۴۱، ۴۱ و ۶ روز بارداری توصیه می‌شود.
درمان یبوست
خواص ملین روغن کرچک باعث تحریک حرکات روده و رفع یبوست می‌شود. روغن کرچک باعث کاهش فشار در حین اجابت مزاج می‌شود و احساس تخلیه کامل پس از اجابت مزاج را می‌دهد. استفاده از روغن کرچک برای درمان یبوست باید پس از مشورت با پزشک انجام شود. از مقدار کمی روغن کرچک استفاده کنید؛ زیرا استفاده بیش از حد آن ممکن است به عملکرد ماهیچه‌های روده آسیب برساند.
مصرف روغن کرچک به میزان ۱۵ میلی لیتر یا ۳ قاشق چای خوری باعث حرکت روده در عرض ۲ تا ۳ ساعت می‌شود و یبوست را برطرف می‌کند. استفاده از روغن کرچک برای درمان یبوست ممکن است باعث تهوع یا استفراغ شود. در صورت مشاهده چنین علائمی، مصرف را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید.
جلوگیری از بارداری
روغن دانه کرچک به دلیل وجود ریسین (پروتئین) در آن می‌تواند به عنوان ماده ضد بارداری نیز استفاده شود. این یک ترکیب سمی است که وقتی در دوز‌های بسیار کم مصرف شود، به عنوان یک ماده میکروب کش عمل می‌کند. به دلیل خاصیت اسپرم کشی آن، در ترکیب ژل‌ها و لوسیون‌های اسپرم کش، به عنوان یک روش موثر پیشگیری از بارداری اضافه می‌شود.
۱۶ خاصیت درمانی روغن کرچک برای سلامتی
کمک به درمان آرتریت
خواص ضد التهابی و ضد درد اسید ریسینولئیک موجود در روغن کرچک باعث تسکین درد می‌شود و التهاب ناشی از بیماری‌های التهابی مانند آرتریت، روماتیسم، روماتوئید، نقرس، آسم و آسم برونش را از بین می‌برد.
طبق یک مطالعه، افراد مبتلا به استئوآرتریت، با مصرف سه بار در روز به مدت چهار هفته از کپسول روغن کرچک، بهبود یافته‌اند. سایر اسید‌های چرب اسید لینولئیک و اسید اولئیک این روغن نیز درد و التهاب ناشی از آرتریت و آرتریت روماتوئید را تسکین می‌دهند. آن‌ها علائمی مانند درد مفاصل و زانو درد را تسکین می‌دهند. روغن کرچک با درجه کومدوژنیک یک مناسب اکثر انواع پوست است. به راحتی از طریق منافذ پوست در طول ماساژ نفوذ می‌کند و درد آرتریت را به سرعت تسکین می‌دهد. درد‌های عضلانی را نیز درمان می‌کند.
پرستار زنان شیرده
اسید‌های چرب موجود در روغن کرچک برای زنان شیرده مفید است؛ زیرا باعث تحریک ترشح شیر مادر و افزایش کیفیت شیر می‌شود. با وجود مزایایی که برای مادران شیرده دارد، مصرف آن در دوز‌های کم و پس از مشورت با پزشک توصیه می‌شود تا مطمئن شوید که هیچ گونه عوارض جانبی بر روی نوزاد نخواهد داشت.
درمان فاشیای کف پا
خواص ضد التهابی روغن کرچک به درمان نیام کف پایی یا فاشیای کف پا کمک می‌کند. فاشئیت پلانتار یکی از علل اصلی درد پاشنه است. شامل التهاب نوار ضخیم بافت‌هایی است که در کف پا قرار دارند و استخوان‌های پاشنه ما را به انگشتان پا متصل می‌کنند. روغن کرچک به سرعت خار پاشنه کف پا را تسکین می‌دهد، وضعیتی که ارتباط نزدیکی با فاشیای کف پا دارد.
سلامت چشم
آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن کرچک از چشم ما برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا، آب مروارید و گلوکوم مرتبط با سن را کاهش می‌دهد. خواص ضد التهابی روغن کرچک علائم اولیه آب مروارید را بهبود می‌بخشد، علائم خشکی چشم را تسکین می‌دهد. خطر عفونت چشم را نیز کاهش می‌دهد. روغن کرچک به از بین بردن سیاهی زیر چشم کمک می‌کند.
روغن کرچک سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می‌کند. به مکانیسم دفاعی بدن برای پیشگیری و درمان انواع عفونت‌ها و بیماری ها، زخم‌ها و جراحات کمک می‌کند. آنتی اکسیدان‌ها و سایر ترکیبات روغن کرچک از گلبول‌های سفید خون بدن ما برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.
هنگامی که سیستم ایمنی بدن ما قوی‌تر باشد، کمتر بیمار می‌شویم و خطر سرفه، سرماخوردگی، تب و آنفولانزا کاهش می‌یابد. خواص ضد میکروبی روغن کرچک خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی را کاهش می‌دهد. روغن کرچک عملکرد لنفاوی را بهبود می‌بخشد، جریان خون را افزایش می‌دهد و سلامت غده تیموس را بهبود می‌بخشد.
روغن کرچک با افزایش تولید گلبول‌های سفید باعث تقویت بیشتر ایمنی می‌شود. اسید ریسینولئیک موجود در روغن کرچک نیز نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارد.
کمک به درمان هموروئید
خواص ضد التهابی دانه‌های کرچک به درمان بواسیر کمک می‌کند. وضعیتی که به دلیل تورم سیاهرگ‌ها در پایین‌ترین قسمت راست روده و مقعد، باعث ناراحتی و خونریزی می‌شود.
برای استفاده از روغن کرچک برای درمان بواسیر، اطلاعات زیادی وجود ندارد و تحقیقات به دانه کرچک محدود شده اند. به همین دلیل باید برای هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.
۱۶ خاصیت درمانی روغن کرچک برای سلامتی
بهبود میل جنسی
روغن کرچک ممکن است با افزایش جذب مولکول‌های چربی در بدن، میل جنسی را بهبود بخشد. روغن کرچک به تنظیم تعادل هورمونی کمک می‌کند که میل جنسی را بهبود می‌بخشد. همچنین مزایای دیگری مانند کاهش علائم PMS یا سندرم پیش از قاعدگی دارد.
کاهش علائم فیبروم
طبق حکایت ها، روغن کرچک علائم مختلف فیبروم را تسکین می‌دهد. فیبروم یک تومور خوش خیم و غیر سرطانی است که در رحم ایجاد می شود.
کمک به درمان آکنه و اسکار
آکنه یک مشکل رایج پوستی بین میلیون‌ها نفر در جهان است. عمدتا به دلیل مسدود شدن منافذ پوست در اثر تجمع سموم، آلاینده‌ها و سایر ناخالصی‌ها رخ می‌دهد.
خواص سم زدایی روغن کرچک خطر آکنه و جوش را کاهش می‌دهد.
روش درمان آکنه: چند قطره روغن کرچک را به آب ولرم اضافه کنید و با یک پارچه قبل از رفتن به رخت خواب به آرامی با حرکات دایره‌ای روی صورت خود بمالید و بگذارید صورتتان خشک شود. صبح صورت خود را بشویید. اگر پوست چرب دارید یا اگر به روغن کرچک حساسیت دارید از این دارو اجتناب کنید. روغن کرچک با SPF ۶ به کرم‌های ضد آفتاب اضافه می‌شود تا برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کند.
خواص ضد میکروبی و ضد درد روغن کرچک باعث بهبود سریع زخم ها و تحریک جریان خون می‌شود. به درمان جای جوش و سوختگی نیز کمک می‌کند.
روغن کرچک برای پوست مفید است و سلامت پوست را حفظ می‌کند. آنتی اکسیدان‌های روغن کرچک خطوط ریز، چین و چروک، لکه‌های پیری، تیره، پوستی و سایر علائم پیری زودرس را کاهش می‌دهد.
استفاده موضعی از روغن کرچک علائم مختلف پیری را کاهش می‌دهد. در مقادیر کم، روغن کرچک را می‌توان روی نواحی حساس زیر چشم، اطراف دهان و چانه، خط گردن و پیشانی استفاده کرد.
برای این کار به صورت زیر عمل کنید:
ناحیه‌ای را که می‌خواهید روغن کرچک بمالید بشویید و تمیز کنید. به آرامی ناحیه مورد نظر را با یک قطره روغن کرچک ماساژ دهید. بگذارید ۲۰-۳۰ دقیقه در هوا خشک شود. با آب بشویید. قبل از استفاده مطمئن شوید که حساسیت ندارید. آلرژی به روغن کرچک ممکن است باعث خارش پوست، قرمزی پوست، تورم اطراف پوست و بثورات پوستی شود.
مفید برای درمان پسوریازیس و اگزما
ترکیبات ضدالتهابی اسید ریسینولئیک موجود در روغن کرچک به درمان پسوریازیس و اگزما کمک می‌کند. دو مشکل شایع پوستی که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث درد، التهاب و ناراحتی می‌شود.
روغن کرچک به دلیل خاصیت ضدالتهابی خود باعث تسکین سریع درد و التهاب ناشی از این مشکلات پوستی می‌شود. برای درمان پسوریازیس و اگزما، روغن کرچک را به آرامی روی ناحیه آسیب دیده در رخت خواب ماساژ دهید و اجازه دهید منافذ پوست روغن را جذب کنند.
استفاده منظم پوست را مرطوب می‌کند و درد و التهاب را کاهش می‌دهد. خواص ضد قارچی روغن کرچک به مبارزه با عفونت قارچی کمک می‌کند. لایه برداری روغن کرچک برای بیماری پوستی که باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی صورت فرد می‌شود، موثر است.
درمان زگیل تناسلی
خواص ضد میکروبی روغن کرچک به درمان زگیل تناسلی کمک می‌کند. برای درمان زگیل تناسلی، روزانه چند قطره روغن کرچک روی زگیل بمالید تا به سرعت از بین برود. اگر به روغن کرچک حساسیت دارید، یا اگر با آن راحت نیستید، از این کار اجتناب کنید. اگر مطمئن نیستید و شک دارید، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.
مفید برای پوست و مو
روغن کرچک برای مو و پوست سر مفید است و باعث رشد مو می‌شود. برای تقویت رشد مو، به آرامی پوست سر خود را با روغن کرچک ماساژ دهید و بگذارید ۲ ساعت خشک شود. سپس با آب بشویید. روغن کرچک به دلیل خواص ضد التهابی در درمان شوره سر مفید است و به درمان درماتیت سبورئیک، یک بیماری التهابی که باعث ایجاد لکه‌های پوسته پوسته روی پوست سر می‌شود، کمک می کند.
مواد مغذی موجود در روغن کرچک مو‌ها و پوست سر ما را تقویت می‌کنند و خطر ریزش و شکاف مو را کاهش می‌دهند.
با این حال قبل استفاده از روغن کرچک، مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید. همچنین عوارض جانبی این روغن را نیز فراموش نکنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای پیام/ 
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب: 24558
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *