800
۰
پس از سال ها چشم انتظاری صورت گرفت؛

ایجاد بارقه امید در دل کولبران جنوب شرق با بازگشایی مرز گمشاد/ گره های معیشتی مرزنشینان گشوده می شود؟

پس از موافقت افغانستان، سرانجام مرز گمشاد برای فعالیت کولبران ایران بازگشایی شد، اتفاقی مهم که بارقه امید را برای گشوده شدن گره های معیشتی در دل مردم زنده کرد.
ایجاد بارقه امید در دل کولبران جنوب شرق با بازگشایی مرز گمشاد/ گره های معیشتی مرزنشینان گشوده می شود؟
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، عدم پایبندی افغانستان به قرارداد حق آبه ایران از هیرمند که در سال ۱۳۵۱ و در زمان پهلوی دوم، از ترس افزایش نفوذ کمونیسم در این کشور میان ایران و افغانستان به امضا رسید و ضعف دیپلماسی دولت های گذشته و از سوی دیگر قهر طبیعت در منطقه هامون، خشکی را برجای گذاشت.

تالابی که معیشت بسیاری از مردم منطقه به آن وابسته بود و با کشاورزی، دامپروی و صید و صیادی و صنایع دستی که آن روزگار رونق خاصی داشت، زندگی می گذراندند، اما در گذر زمان با خشک شدن این دریاچه بزرگ معیشت شان تحت تاثیر قرار گرفت و آن ها را به مهاجرانی تبدیل کرد، بنابراین خیلی ها رخت سفر بستند و عازم دیگر شهرهای ایران شدند.

این در حالی صورت گرفت که دیگر ظرفیت های بی نظیر این خطه که نیازی به آب نداشت، مورد بی توجهی قرار گرفته و مغفول مانده بود، آری فرصت بکری به نام مرز که می توانست ضمن تحول معیشت تجار بومی، وضعیت اقتصادی منطقه را متحول کند.

 بعد از مدت ها پیگیری این فرصت ها مورد توجه قرار گرفت و طبق گفته مسئولان امر بازارچه مرزی گمشاد به روی کولبران بازگشایی شد و حال باید در انتظار نشست و دید که آیای گره های معیشتی مرزنشینان این خطه گشوده می شود یا خیر.

مرز گمشاد برای فعالیت کولبران بازگشایی شد

ماندانا زنگنه، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار در این باره بیان کرد: کشورهای همسایه از جمله افغانستان و پاکستان اغلب کالاهای خود را از ایران تامین می‌کنند و نیاز است تا تجار استان برای حفظ این بازارها فعالیت بیشتری از خود به نمایش بگذارند.

وی اظهار کرد: با توجه به فعال شدن رویه کولبری پس از میلک و میرجاوه، با موافقت کابل در مرز گمشاد هم این رویه فعال می شود و کولبران اکنون می توانند به وسیله چرخ دستی از این مرز مبادله کالا انجام دهند و پس از فعال شدن گمرک افغانستان کولبران قادر به حمل کالا با خودرو هم خواهند بود، لذا مرزنشینان باید برای بهبود معیشت شان از این فرصت بهره ببرند.

زنگنه افزود: سال گذشته برای افزایش مبادلات مرزی بین ایران و پاکستان در کویته نشستی مشترک برگزار شد که رضایت طرفین را به همراه داشت و تعهداتی هم به امضا رسید، لذا با توجه به رغبت طرف پاکستانی دور جدید این نشست اواخر آبان یا اوایل آذر ماه امسال به میزبانی سیستان و بلوچستان برگزار خواهد شد که امید می رود تعهدات خوبی به تصویب و امضای طرفین برسد.

انتهای پیام/
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب: 23859
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *