800
۰
سکانسی دیگر از بی تدبیری دولت در شرقی ترین نقطه ایران؛

وقتی اهمال کاری متولیان به رونق قاچاق دامن می زند/ فروش غیر قانونی گوشت سفید در سایه غفلت دستگاه های نظارتی

در روزهای اخیر قیمت هر کیلو مرغ زنده در سراوان به 55 هزار تومان رسیده که به گفته مسئولان این کالا به صورت قاچاق وارد شهرستان شده و به فروش رسیده است.
وقتی اهمال کاری متولیان به رونق قاچاق دامن می زند/ فروش غیر قانونی گوشت سفید در سایه غفلت دستگاه های نظارتی
به گزارش شستون، در ماه های اخیر قیمت مرغ سیر صعودی به خود گرفت و نرخ هر کیلو گوشت سفید به قدری بالا رفت که این کالای پر مصرف از سفره خانوارها پر کشید.

گوشت سفید یکی از کالاهای پر مصرف در سبد غذایی خانوار ها به شمار می رود اما این روزها با توجه به قیمت های سرسام آوری که به خود گرفته، صدای اعتراض بسیاری از خانوارهای بی بضاعت و قشر متوسط جامعه را به دنبال داشته است.

به گفته برخی از شهروندان سراوانی این روزها قیمت هر کیلو مرغ در سراوان به 55 هزار تومان رسیده و معتقد هستند علی رغم تمامی تمهیدات اندیشیده شده توسط مسئولین اما عده ای سودجو باعث افزایش قیمت مرغ شده اند.
 
به اذعان مسئولین این کالا (مرغ زنده) که در روز های اخیر به قیمت گزاف به فروش رسیده به صورت قاچاق وارد شهرستان شده و از آنجایی که حمل مرغ زنده ممنوع بوده این سوال مطرح می شود که با چه مجوزی وارد سراوان شده و در فروشگاه های سطح شهرستان به فروش رسیده است سوالی که در گفت و گو با مسئولین مربوطه پاسخی برای آن نیافتیم.

فروش مرغ قاچاق در سایه اهمال کاری متولیان امر

در همین راستا مسعود ملازهی رئیس اداره صمت سراوان در گفت و گو با خبرنگار ما علت گرانی های اخیر مرغ در شهرستان را قاچاق این کالا از نقاط دیگر کشور به این منطقه عنوان کرد و ادامه داد: حمل مرغ زنده ممنوع است اما این سوال مطرح می شود که چگونه این کالا با تریلی به صورت قاچاق حمل و وارد شهرستان شده است.
 
وی افزود: مرغ تولیدی سراوان از روز گذشته وارد بازار و با قیمت هر کیلو 25 هزار تومان در حال فروش است اما در روزهای اخیر مرغی که به فروش رسیده از دیگر نقاط کشور بوده است که به صورت قاچاق وارد شهرستان شده است.

این مقام مسئول گفت: 15 تن مرغ کشتار روز با قیمت مصوب از امروز صبح وارد بازار و در حال عرضه به شهروندان است و در تلاش هستیم تا این مشکل مردم رفع شده است.
 
ملازهی با بیان اینکه مجوز فروش توسط اداره جهاد کشاورزی صادر می شود اما احتمالا این افراد مجوز فروش نداشته اند، ادامه داد: تامین و توزیع گوشت سفید در حوزه اختیارات جهاد کشاورزی است و این موضوع از چند روز گذشته از اختیار اداره صمت خارج شده اما برای حل مشکل شهروندان با هماهنگی فرماندار رایزنی هایی در خصوص تامین مرغ کشتار روز داشته ایم.
 
 تامین گوشت سفید بر عهده جهادکشاورزی و توزیع برعهده اداره صمت است

کبدانی مدیر جهاد کشاورزی سراوان نیز به خبرنگار ما گفت:  بحث تامین گوشت سفید در اختیار جهاد کشاورزی است که در حال حاضر تولیدی 2 مرغداری در سراوان جهت کشتار روز به کشتارگاه منتقل می شود.
 
وی افزود: فروش مرغ به صورت زنده در کل کشور با توجه به بروز بیماری آنفولانزا و موارد بهداشتی ممنوع بوده اما با توجه به ذائقه و گرایش مردم این منطقه نسبت به تامین و فروش مرغ به صورت زنده با هماهنگی های انجام شده درصد اندکی از تولیدی مرغداری های شهرستان به صورت زنده به فروش می رسد.
 
این مقام مسئول گفت: صدور مجوز فروش مرغ به صورت زنده در حیطه وظایف اداره جهاد کشاورزی نیست، جهاد کشاورزی موظف است که تولیدی مرغداری ها را درب مرغداری جهت توزیع  در بازار به اداره صمت تحویل دهد.

کبدانی در خصوص سلب اختیار توزیع گوشت سفید از اداره صمت و اضافه شدن به اختیارات جهاد کشاورزی، گفت: این موضوع در سطح وزارت خانه مطرح شده و تا کنون هیچ گونه ابلاغی در استان و شهرستان مبنی بر اینکه توزیع این کالا در بازار به جهاد کشاورزی محول شده، ارسال نشده است.

لازم به ذکر است طبق گزارشات منتشر شده در آبان ماه سال گذشته بر اساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ضرورت هماهنگی دستگاه های اجرایی برای تنظیم محصولات کشاورزی، مسئولیت برنامه‌ریزی و هماهنگی تامین یعنی تولید و واردات انواع نهاده های کشاورزی، دام و طیور و همچنین مسئولیت تولید، عرضه و تنظیم بازار مرغ تا تخم‌مرغ تا مرحله عمده‌فروشی به قیمت مصوب به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است و مسئولیت مرحله توزیع و خرده فروشی بر عهده وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان خواهد بود.

انتهای پیام/
پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب: 22698
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *