800
۰

دستاوردهای جدید مقاومت یمن در «مأرب»/ شمارش معکوس برای محاصره شهر

نیروهای مقاومت یمن در ادامه پیشروی های خود در جبهه «مأرب» در حال حاضر در آستانه محاصره این شهر از ۲ ناحیه، قرار گرفته‌اند.
دستاوردهای جدید مقاومت یمن در «مأرب»/ شمارش معکوس برای محاصره شهر
به گزارش شستون؛ به نقل از خبرگزاری مهر،رامین حسین آبادیان: سلسله پیشروی‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در نبرد با متجاوزان سعودی در جبهه «مأرب» همچنان ادامه دارد. نیروهای مقاومت یمن طی روزهای اخیر دستاوردهای مهمی را در جبهه مذکور به دست آورده است؛ دستاوردهایی که عربستان سعودی را بر آن داشته است تا برای نجات خود از باتلاق، به قدرت‌های بین‌المللی متوسل شود.
در یکی از آخرین دستاوردها، نیروهای مقاومت یمن موفق شدند سیطره خود بر رشته کوه‌های استراتژیک «البَلَق» را تکمیل کنند. این در حالی است که یمنی‌ها پیشتر کنترل بخش‌هایی از این رشته‌کوه‌ها را به دست گرفته بودند. رشته کوه‌های البَلَق از موقعیت جغرافیایی استراتژیکی برخوردار هستند، چرا که در مقابل سدّ مأرب قرار گرفته‌اند.
از سوی دیگر، آخرین اخبار نیز حاکی از آن است که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری به محاصره شهر یمن نزدیک تر شده‌اند. گزارش‌های میدانی حکایت از آن دارند که نیروهای یمنی از محورهای غربی و جنوبی در چند قدمی محاصره شهر مأرب قرار گرفته‌اند گزارش‌های میدانی حکایت از آن دارند که نیروهای یمنی از محورهای غربی و جنوبی در چند قدمی محاصره شهر مأرب قرار گرفته‌اند و به زودی عملیات ورود به مرکز این شهر را کلید می‌زنند. این دستاوردها موجب آشفته‌تر شدن هرچه بیشتر صفوف سعودی‌ها شده است.
پیش از این نیز بسیاری از پادگان‌ها و مراکز نظامی در نزدیکی پایگاه نظامی «صحن الجن» به دست نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن فتح شده است.
افزون بر این، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن چندی پیش بر مناطق راهبردی الفجوه، الحرامله و السیطره مسلط شدند. از سوی دیگر، ۳ تپه راهبردی در منطقه ایدات الراء در صرواح نیز به کنترل کامل ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در آمده‌اند.

همانطور که گفته شد، دستاوردهای میدانی نیروهای یمنی به ویژه در جبهه مأرب موجب شده است تا عربستان سعودی به منظور نجات خود از باتلاق دست به دامان قدرت‌های بین‌المللی شود. سعودی‌ها به همین منظور به شورای امنیت سازمان ملل متحد متوسل شدند تا شاید این نهاد بین‌المللی بتواند در عرصه سیاسی کاری برای آنها انجام دهد.
عربستان سعودی به منظور نجات خود از باتلاق «مأرب» به شورای امنیت سازمان ملل متحد متوسل شده است شورای امنیت سازمان ملل نیز با هدف کمک به ائتلاف متجاوز سعودی با انتشار نامه‌ای، در اقدامی عجیب عملیات‌های نظامی نیروهای مقاومت علیه متجاوزان را محکوم کرد و خواستار توقف هرچه سریع‌تر این عملیات‌ها شد! شورای امنیت سازمان ملل همچنین عملیات‌های نظامی مقاومت یمن را غیرقانونی توصیف کرد! این اقدام جانبدارانه شورای امنیت سازمان ملل متحد واکنش «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن را در پی داشت.
در همین ارتباط وی اعلام کرد: «بیانیه شورای امنیت همان چیزی است که ما قبل از جلسه آن را پیش‌بینی کرده بودیم. در واقع، بیانیه شورای امنیت نشانگر استانداردهای دوگانه این شورا و رویکرد غیر صادقانه آن است. این عملکرد سست به هیچ وجه شایسته شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست. ما معتقدیم که شورای امنیت سازمان ملل نیز در کنار ائتلاف سعودی مسئول قحطی در یمن است».
از سوی دیگر، جنگنده‌های رژیم سعودی به منظور ممانعت از تداوم پیشروی نیروهای مقاومت یمن در جبهه مأرب، مناطق مختلف این استان را طی روزهای اخیر هدف سنگین‌ترین حملات هوایی قرار داده‌اند. در همین ارتباط، شبکه المسیره یمن با انتشار گزارشی اعلام کرده است: جنگنده‌های سعودی طی ۴۸ ساعت گذشته مناطق مختلف مأرب را هدف حملات گسترده قرار دادند.

پیشروی مقاومت در «مأرب» موجب آشفتگی صفوف متجاوزان و وقوع درگیری‌های شدید میان آنها شده است در همین حال، گزارش‌های میدانی نیز حاکی از آن است که به دنبال پیشروی نیروهای یمنی، صفوف متجاوزان سعودی به شدت آشفته شده است و آنها به جان یکدیگر افتاده‌اند. در همین راستا، نیروهای وابسته به «منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن با نیروهای وابسته به گروهک الاصلاح که هر دو توسط عربستان سعودی حمایت می‌شوند، به شدت با یکدیگر درگیر شدند.
درگیری‌های مذکور میان نیروهای هادی و عناصر الاصلاح در مناطق «المشجح» و «الکساره» رخ داده است. به دنبال درگیری‌های مذکور شماری از عناصر هر دو طرف به قتل رسیدند اما با این حال، رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی از انتشار هرگونه آمار دقیق در این زمینه خودداری کرده‌اند.
در هر صورت، آنچه که در حال حاضر کاملاً واضح به نظر می‌رسد این است که سلسله پیشروی‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه‌های مختلف مأرب موجب شده است تا متجاوزان سعودی ابتکار عمل در این جبهه را به طور کامل از دست بدهند. در حال حاضر، نیروهای یمنی در چند قدمی محاصره شهر مأرب هستند و این بدان معناست که هر لحظه امکان ورود آنها به شهر مذکور وجود دارد.
دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب: 22407
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *