800
۰
گزارشی از به شمار افتادن نفس مردم از گرانی ها؛

رنج شهروندان سراوانی از قیمت های افسار گسیخته کالا و اجناس/ توان خرید مردم شرقی ترین نقطه کشور کاهش یافت

وضعیت معشیت مردم سخت در تنگاه قرار گرفته به گونه ای که برخی از مردم سیستان و بلوچستان به ویژه شهروندان سراوانی در تهیه مایحتاج روزانه خود با مشکل مواجه شده اند.
رنج شهروندان سراوانی از قیمت های افسار گسیخته کالا و اجناس/ توان خرید مردم شرقی ترین نقطه کشور کاهش یافت
 
به گزارش شستون؛ این روزها اگر قدم در بازار بگذاریم شاهد افزایش قیمت اجناس به ویژه کالاهای اساسی هستیم به صورتی که قیمت ها با نرخ روز گذشته تفاوت دارد و این افزایش غیر منطقی و غیر اصولی کالاها کمر مردم را خمیده کرده است.
 
 گرانی های افسار گسیخته کالا و اجناس در سیستان و بلوچستان به ویژه سراوان مردم این خطه از کشور را در تنگناه قرار داده تا جاییکه مجبور هستند اجناس مورد نیاز خود را با قیمت بالاتر خریداری کنند.
 
قیمت برخی از کالاها مانند گوشت سفید روند صعودی به خود گرفته و گویای این است که کنترل بازار از توان مسئولین خارج شده چرا که این چنین به نظر می رسد که جریمه ها و یا پلمپ دیگر کارساز نیست.
 
ناکامی دولت در مهار گرانی ها

دولت با توزیع کالاهای اساسی مانند برنج، روغن، مرغ و شکر در تلاش است تا بتواند اوضاع را کنترل کند اما با ازدحام مردم به سمت فروشگاه ها و مراکز عرضه کالاهای اساسی موجب شد تا در بحران کرونا در این زمینه نیز ناکام بماند.

 اما در روزهای اخیر با توجه به مشکلات به وجود آمده مرغ نه تنها در سراوان کمیاب بلکه همان اندک مقدار موجود با قیمت گزاف به فروش می رسد که شهروندان به محض شنیدن قیمت با چشمانی حسرت بار فروشگاه را ترک می کنند.
 
 بنا بر اظهارات شماری از شهروندان سراوانی قیمت مرغ زنده در سراوان به کیلویی 40 هزار تومان رسیده در صورتیکه مسئولین از فروش گوشت سفید با کلیویی 25 هزار تومان خبر داده بودند.

فروشندگان مرغ زنده در سراوان می گویند مرغی که با کیلویی 35 و یا 38 هزار تومان به فروش می رسد مرغ شهرستان است و با قیمت بالاتر خریداری کرده و با توجه به هزینه حمل، فروش کمتر از این نرخ صرفه اقتصادی ندارد.
 
دردناک بودن سکوت مسئولین برای مردم


پورمند یکی از شهروندان سراوانی در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه توان خرید مردم به شدت کاهش یافته است، بیان کرد: این روزها اگر سر به بازار بزنیم مشاهده می کنیم که تا چه میزان قدرت خرید مردم کاهش داشته و می توان از مسئولین این سوال را پرسید که مردم چقدر باید درآمد داشته باشند تا زنده بمانند؟
 
وی افزود: گرانی های اخیر در سراوان و افزایش لحظه ای قیمت کالا ها نشان از عدم نظارت مستمر مسئولین را دارد.
 
این شهروند سراوان با بیان اینکه مسکن، نبود اشتغال برای جوانان و کاهش شدید سطح درآمد کمر اقشار آسیب پذیر را شکسته است، اضافه کرد: در این رابطه مسئولین شهرستان سکوت اختیار کرده اند و این موضوع برای مردم دردناک است.
 
پورمند گفت:  ما غم نان دارین و هشتمان گرو نهمان است، از اینکه می بینیم روز به روز و گاه ساعت به ساعت قیمت کالا و اجناس سلیقه افزایش می یابد نگران هستیم که شرمنده خانواده خود نباشیم لذا انتظار می رود به جای سکوت چاره اساسی اندیشیده شود.

از سوی دیگر شماری از شهروندان سراوانی با ارسال پیامک به ادمین کانال اطلاع رسانی این پایگاه خبری از کمبود مرغ و قیمت بالا ابراز گلایه کردند و خواستار رسیدگی مسئولین نسبت به این موضوع شدند.

گزارش لحظه ای اصناف به فرمانداری سراوان

سعید تجلیلی سرپرست فرمانداری سراوان در این راستا به خبرنگار ما گفت: انتهای سال 99 جلسه ستاد تنظیم بازار تشکیل شد و تمام دستگاه ملزم به بازرسی از واحد های صنفی شدند که گزارش لحظه ای اصناف به فرمانداری ارسال می شود.
 
وی با بیان اینکه خود شخصا از بازار مرغ تهیه کرده و در این مورد مشکلی وجود ندارد، افزود: در بحث نگرانی مردم از کمبود مرغ، کشتار روز در حال تزریق روزانه به بازار است و هم مرغ حمایتی وارد بازار شده است.
 
سرپرست فرمانداری سراوان با اشاره به تعداد بالای واحد مرغداری در شهرستان،اضافه کرد: طبق توافق صورت گرفته با جهاد کشاورزی استان از 100 درصد مرغ ارسال شده به کشتارگاه استان 50 درصد آن به صورت کشتار روز به سراوان بازگشت داده می شود اما طبق بررسی های انجام شده در این خصوص با توجه به کمبود مرغ در زاهدان این موضوع به طور کامل محقق نشد که تلاشیم این مشکل مرتفع شود.
 
مشکلی در تامین ارزاق اساسی شهروندان وجود ندارد


تجلیلی گفت: با توجه به مشکلات عمده ای که در سطح کشور ایجاد شده و تعداد زیادی از واحد های تولیدی مرغ استان جریمه میلیاردی شدند، اما در حوزه سراوان در خصوص ارزاق اساسی و میوه شب عید مشکل چندانی وجود ندارد.
 
وی در راستای اعتراض شهروندان نسبت به گرانی های اخیر در شهرستان، خاطر نشان کرد: قیمت گذاری در سطح کشور انجام می شود که سراوان هم مصرف کننده است اما بازرسان اداره صمت و فرمانداری در حال پیگیری هستند لذا می طلبد شهروندان نیز در صورت مشاهده هر گونه تخلف موضوع را گزارش دهند.
 
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سراوان در تولید گوشت سفید خودکفا است، خاطر نشان کرد: اما در یک مقطع مشکل به وجود آمد، افزایش  قیمت جوجه و عدم تأمین به موقع نهاده موجب شد در این حوزه خلاء ایجاد شود که با پیگیری های انجام شده از سوی جهاد کشاورزی و ادراه صمت نظارت مستمر در حال انجام است تا این معضل نیز رفع شود.
 
انتهای پیام/
 
چهارشنبه ۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب: 22233
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *