800
۰
در سایه بی توجهی مسئولان؛

محرومیت دروازه نوین اقتصادی جنوب شرق از سالن مجهز سینما/ هنر هفتم در یک قدمی احیا جا ماند

چابهار به عنوان دروازه نوین اقتصادی جنوب شرق از سالن مجهز نمایش فیلم محروم مانده و تنها یک سالن برای منطقه ای که خود در حال تولید فیلم سینمایی است جوابگوی مردم نیست.
محرومیت دروازه نوین اقتصادی جنوب شرق از سالن مجهز سینما/ هنر هفتم در یک قدمی احیا جا ماند
 به گزارش شستون؛ به نقل از چهاربهاران، سینما صنعتی نوین است که قرن بیستم در اروپا روی پرده نمایش رفت تا تحولی وصف نشدنی در زندگی بشر ایجاد شود و امروز یک عنصر تاثیر گذار در رشد فرهنگی و اجتماعی قلمداد می شود.
 
سینما به عنوان کانون فکری و فرهنگی در جامعه مطرح و یکی از بهترین اکتشافات بشر است که به صورت نامحدودی می تواند در خدمت مردم جامعه باشد و از روز ظهور تا به حال مخاطبان زیادی از جامعه را جذب کرده و همیشه مورد توجه بوده و است.
 
ارتقای سطح کیفی آثار سینمایی در رشد ابعاد فکری، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی و تجاری جامعه تاثیر بسزایی خواهد گذاشت که این ابعاد به لحاظ فرهنگی و اجتماعی در ترویج افکار، رفتار، ارزش و باورهای مذهبی و ملی مخاطبان به طور مستقیم و غیر مستقیم نهادینه و ریشه گذاری می شود.
 
تنها سالن سینمای چابهار جوابگوی مردم نیست

شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت فرهنگی و استراتژیک و هنرمند پرور آن در سال های دور و گذشته دارای یک سالن سینماست که متاسفانه براثر یک حادثه در سانحه آتش سوزی تخریب شد و چراغ آن بی فروغ مانده است، هر چند تلاش ها با راه اندازی یک سالن ثمره داشت اما برای منطقه ای که خود در حال تولید فیلم سینمایی است جوابگو نخواهد بود.
 
اما با وجود پیگیری های اداره ارشاد، هنرمندان، کانون فیلم و عکس چابهار و مسئولان در راستای احیا و ایجاد سینمای مستقل و مجهز به تکنولوژی روز دنیا برای بهره برداری عمومی، هنوز ضعف هایی وجود دارد که مانع بودن یک مجموعه کامل سینمایی است و با بودن یک سالن با تجهیزات ابتدایی این مشکل فرهنگی حل نخواهد شد.
 
اهمیت وجود یک سینما در چابهار به دلیل همسایگی با کشورهای پاکستان و سایر به گونه ای است که باید با همت و اراده قوی احیا شود تا رسانه های معاند و ضد انقلاب با برنامه های مخرب خود، ذهن و اندیشه افکار عمومی را به گمراهی نکشانند، چراکه تاثیر پذیری امروز مردم با وجود تکنولوژی بیشتر از گذشته شده است.
 
سینما؛ مهم ترین هنر سمعی بصری جذاب است

محمد امین محمدی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: سینما جدا از یک هنر صنعت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و مهمترین هنر سمعی و بصری جذاب که بزرگترین کارکرد آن خلق یک رویا، ماجرا و شخصیت های دوست داشتنی و ترحم برانگیزی که در نهایت ایجاد احساسات عمیق انسانی را در بر می گیرد، است.
 
این مقام مسئول با اشاره به جایگاه و قدمت سینما در شهر ساحلی چابهار تصریح کرد: چابهار از سال های خیلی قبل دارای سینما بوده است و پس از آتش گرفتن سالن سینما و یک وقفه طولانی ساخت سینمای سه بعدی و شهرک سینمایی و پردیس ها با مشارکت منطقه آزاد، شهرداری و بخش خصوصی مطرح شد.
 
عدم استقبال دستگاه های اجرایی

وی ادامه داد: به علت عدم استقبال بخش خصوصی وعدم تقبل شهرداری و منطقه آزاد مجبور به راه اندازی سینما ساحل گلشهر در سال ۹۷ با تجهیزاتی به مبلغ ۲۵۰میلیون تومان شدیم که تا قبل از شیوع ویروس کرونا تا بهمن  ۹۸ با روزی سه سانس دایر بود، هر چند این سالن استانداردهای لازم را هم نداشت.
 
محمدی با اشاره به دلایل عدم استقبال و بی مهری مردم به سینما عنوان کرد:  دوری سینما ساحل گلشهر از مرکز شهر و عدم استقبال مردم از سانس ها و فیلم هایی که در سالن به نمایش گذاشته می شد، نبود تبلیغات لازم و گسترده توسط شهرداری، منطقه آزاد و بخش خصوصی، وجود فیلم های دانلودی و ماهواره ای و رعایت نشدن قوانین صیانت از تولیدات سینمایی، شیوع ویروس کرونا در 10 ماه اخیر از مهم ترین دلایل کاهش چشمگیر استقبال مردم است.
 
وی گفت: شرایط جدید واگذاری سینما باید توسط کارشناس دادگستری در استان اعلام شود که در این خصوص پیگیری های لازم هم انجام شده و بهترین حالت ممکن این است که یک سرمایه گذار یا هنرمند بومی مشتاق و دارای صلاحیت لازم کار واگذاری سینما در چابهار را به عهده بگیرد و باید به سمت ساخت و احداث یک سالن با تجهیزات و استانداردهای مورد قبول پیش برویم.
 
رئیس ارشاد اسلامی چابهار اذعان کرد: در این خصوص جلساتی با شهرداری و مسکن شهرسازی برگزار شده و پیگیری لازم در دست اقدام است، در این نشست ها مقرر شد از اعتبارات ستاد باز آفرینی تا حدود یک میلیارد برای ساخت سینما امید هزینه شود.
 
وی خاطرنشان کرد: برای جبران کمبود سینما در چابهار باید بخش خصوصی ورود پیدا کند و زمین را برای ساخت سینما امید تحویل گیرد و الزام شهرداری و شورای شهر برای احیای سینما قدیم چابهار است.
 
انتهای پیام/
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۷
کد مطلب: 21082
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *