800
۰

هزینه معیشت کارگران، همچنان در حال بررسی/ حقوق فعلی کارگران با حقوق ایده‌آل 3 میلیون فاصله دارد

اگر قیمت سکه ملاک قرار گیرد، حداقل دستمزد کارگر در سال آینده باید 6 میلیون و 500 هزار تومان باشد تا قدرت خرید او در مقایسه با سال58 بدون تغییر بماند اما دستمزد کارگران حتی کمتر از نصف این رقم بوده و کارگران زندگی خود را به سختی می گذرانند.
هزینه معیشت کارگران، همچنان در حال بررسی/ حقوق فعلی کارگران با حقوق ایده‌آل 3 میلیون فاصله دارد
به گزارش شستون؛ به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روز گذشته کمیته دستمزد شورای عالی کار با دستور کار تعیین هزینه معیشت کارگران در حالی برگزار شد که وزیر کار نیز در این نشست حضور داشت.
این  نشست با دستور کار «تعیین هزینه معیشت کارگران» برگزار شد اما باز هم غیبت یکی از اعضا تعیین دستمزد کارگران را عقب انداخت؛ در این نشست عدم حضور نماینده کارفرمایان باعث به تعویق افتادن تعیین هزینه معیشت کارگران شد.
با توجه به اینکه هزینه معیشت باید با تأیید هر سه شرکای اجتماعی یعنی نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت نهایی شود و در این جلسه نماینده کارفرمایی حضور نداشت، جزئیات این هزینه‌ها از سوی نمایندگان کارگری در اختیار وزیر کار قرار گرفت.
روندی که از سال های گذشته به جا مانده این است که معمولاً در کشاکش تعیین دستمزد کارگران، همواره دلایل مختلفی مطرح می شود تا در نهایت شب عید و در آخرین لحظات دستمزد نهایی کارگران تعیین می شود.
در نشست روز گذشته که محمد شریعتمداری وزیر کار نیز حاضر شد، نمایندگان کارگری هزینه‌های خوراکی و آشامیدنی‌ها که سهمی زیادی از هزینه معیشت را به خود اختصاص می‌دهند در اختیار وزیر کار قرار دادند.
بر اساس اعلام قبلی این شورا، تعیین تورم سبد معیشتی کارگران بر اساس تورم بهمن ماه سنجیده خواهد شد و همین مساله تا حدودی مورد اعتراض قرار گرفت چرا که تورم عمده در اسفند ماه ایجاد می شود.
در حالی که در سال گذشته هزینه معیشت خانوار ۳.۳ نفره کارگری سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین شده بود اما این رقم در سال جاری بالاتر رفته است و طبیعی است که امسال به میزان افزایش هزینه زندگی کارگران نسبت به سال گذشته، باید حداقل دستمزد اضافه شود.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و بر اساس آمار به دست آمده حداقل مزد سال58 معادل 1701تومان، برابر 121.5دلار یا 1.3برابر قیمت یک سکه تمام بوده با اعمال تورم دلار در 40سال گذشته، چنانچه قرار باشد همان رقم حداقل مزد سال58 در سال99 به کارگران پرداخت شود، تا قدرت خرید آنان حفظ شود، باید حداقل مزد سال99 برابر با 430دلار شود که معادل ریالی آن با اعمال نرخ دلار آزاد به 6میلیون تومان خواهد رسید.
همچنین اگر قیمت سکه ملاک قرار گیرد، حداقل دستمزد کارگر در سال آینده باید 6 میلیون و 500 هزار تومان باشد تا قدرت خرید او در مقایسه با سال58 بدون تغییر بماند.
اما با این حال شاهد هستیم دستمزد کارگران حتی کمتر از نصف این رقم بوده و کارگران زندگی خود را به سختی می گذرانند.
آنچه که مشخص است، دستمزد سال آینده کارگران در شورای عالی کار و پس از تشکیل چندین جلسه، در روزهای پایانی اسفندماه به صورت چانه زنی نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت و به استناد به هزینه معیشت و نرخ تورم تعیین می‌شود.
سال گذشته پس از تشکیل چندین جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی، سرانجام در تاریخ ۲۸ اسفندماه، دستمزد سال ۹۸ کارگران برای «حداقلی بگیران» (کارگرانی که در سال نخست ورود به بازار کار قرار دارند) با افزایش ۳۶.۵ درصدی، یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان تعیین شد.
همچنین دستمزد کارگران دارای بیش از یکسال سابقه کار که تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می‌شوند، به میزان ۱۳ درصد نسبت به حقوق پایه ۹۷ به اضافه ۲۶۱ هزار ۱۱۸ تومان، افزایش یافت.
امسال افزایش حقوق کرکنان دولت 15 درصد در نظر گرفته شده است و پیش بینی می شود برای کارگران نیز رقمی حوالی 15 درصد در نظر گرفته شود. باید منتظر ماند که تا آخرین روزهای اسفند ماه مشخص شود دقیقاً چه رقمی به عنوان افزایش حقوق کارگران در نظر گرفته می‌شود.
 
انتهای پیام/ط
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۱
کد مطلب: 17308
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *